دنیای فناوری


دنیای مجازی
شنبه 23 مرداد‌ماه سال 1389 :: 12:16 ق.ظ ::  نویسنده : محمدرضا گرامی


همشهری آنلاین:
"وقتش رسیده که زمین را ترک کنیم" این هشداری است که یکی از مشهورترین فیزیکدانان جهان "استفان هاوکینگ" خطاب به انسان‌ها می‌گوید تا نسل آنها را از خطر نابودی نجات دهد

استفان هاوکینگ در مصاحبه‌ای با وب سایت BigThink به انسان‌ها هشدار داده که آینده دراز مدت زمین و ساکنانش در فضای خارج از این سیاره است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی گفت: "چند هزار سال یا چند میلیون سال دیگر را فراموش کنید، خطر نابودی طی صد سال آینده انسان را تهدید می‌کند زیرا تا چند صد سال دیگر جلوگیری از وقوع فجایع انسانی بر روی زمین غیر ممکن خواهد شد. نسل انسان نباید تمامی آینده خود را بر روی این سیاره سرمایه‌گذاری کند."

"من می‌توانم خطر بزرگی را ببینم که نسل بشر را تهدید می‌کند. در گذشته بقای نسل بشر بارها به خطر افتاده است، فاجعه موشکی کوبایی‌ها در سال 1963 یکی از این دفعات بوده است. تناوب دفعات وقوع چنین حوادثی در آینده رو به افزایش گذاشته است."

"اما من خوشبینم در صورتی که بتوانیم تا دو قرن دیگر از بروز چنین فجایعی جلوگیری کنیم، نسل ما با گسترش یافتن در فضا ایمن خواهد ماند."

رفتن به سیاره‌ای دیگر صرف نظر از مهاجرت و اقامت انسان در آن سیاره به تنهایی آغاز چالشی بزرگ است. به گفته "کاترین فریز" از دانشگاه میشیگان نزدیک‌ترین ستاره به زمین ستاره "پروکسیما-قنطورس" است که 4.2 سال نوری از زمین فاصله دارد. این به آن معنی است که در صورتی که بتوانیم با سرعت نور حرکت کنیم، 4.2 سال دیگر به آنجا خواهیم رسید که با احتساب پیشرفته‌ترین علوم راکتی که در حال حاضر در اختیار بشر است، انسان می‌تواند تا 50 هزار سال دیگر به این ستاره برسد.

هاوکینگ می‌گوید:" باید سرعت عمل به خرج داد زیرا امکان جلوگیری از فجایع بشری تا دو قرن دیگر از بین خواهد رفت و تنها فرصت باقی مانده برای بقای طولانی مدت انسان، ترک زمین و پخش شدن در فضا است. ما در صد سال گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم و اگر بخواهیم صد سال آینده نیز به این پیشرفت‌ها ادامه دهیم، باید زمین را ترک کنیم."

این اولین باری نیست که هاوکینگ درباره سرنوشت ناگواری که در انتظار انسان است هشدار می‌دهد. وی در سال 2006 اعلام کرد زمین به شدت در خطر نابودی قرار دارد و به تازگی نیز در این باره بسیار سخن گفته است.

وی در ماه آوریل از خطر ارتباط با بیگانگان فضایی سخن گفت و اعلام کرد این موجودات قطعا وجود دارند و انسان باید به هر قیمتی از برقراری ارتباط با آنها پرهیز کند.

وی می‌گوید: "در مغز ریاضیدان من، اعداد به تنهایی می‌توانند درباره وجود بیگانگان فضایی استدلال کنند. چالش اصلی کشف این است که این موجودات چه شکلی دارند."

وی سئوال خود را با گفتن این‌که احتمالا این موجودات با حیات میکروبی یا جانداران ساده برابری می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

گونه‌ای از حیات که تقریبا در تمامی تاریخ حیات زمین وجود داشته و به گفته هاوکینگ می‌تواند انسان را با خطری بزرگ مواجه کند.

وی در ماه می اعلام کرد باور دارد انسان می‌تواند میلیون‌ها سال به سوی آینده سفر کرده و سیاره تخریب شده خود را بازسازی و احیا کند. در صورتی که بتوان فضاپیماهایی ساخت که سریع‌تر از سرعت نور پرواز کنند، یک روز بر روی عرشه چنین کشتی برابر یک سال بر روی زمین خواهد بود، این به آن دلیل است که طبق گفته انیشتن با شتاب گرفتن اجسام در فضا حرکت زمانی که آنها را احاطه کرده کند می‌شود.

وی می گوید: "روزگاری سخن گفتن از سفر در زمان جرم به حساب می‌آمد و من برای اینکه مورد هجوم منتقدان قرار نگیرم از سخن گفتن درباره این موضوع اجتناب می‌کردم. اما این روزها دیگر برایم اهمیتی ندارد."

جمعه 22 مرداد‌ماه سال 1389 :: 11:54 ب.ظ ::  نویسنده : محمدرضا گرامی


جام جم آنلاین: دانشمندان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت نانو ترانزیستورهایی شده اند که مشابه دستگاههای استراق سمع عملکردهای بیولوژیکی بدن را تحت نظر می گیرند.


به گزارش خبرگزاری مهر، این نانو ترانزیستورها می توانند وارد سلولهای زنده بدن شده و در زمان واقعی فعالیتهای زیستی و حیاتی آنها را تحت نظر داشته باشد. دانشمندان با استفاده از نانو سیمها توانستند ترانزیستورهایی رسانا به شکل سنجاق سر بسازند که از یک ویروس معمولی کوچکتر است. این ترانزیستورها می توانند آزادانه درون سلول شناور شده و به مکالمات حیاتی و بیولوژیکی سلولها گوش فرا دهند.

این ترانزیستورها زمانی که درون سلولهای کشت داده شده قلب مرغ قرار گرفتند تفاوتهای ایجاد شده در خروجی الکتریکی سلولهایی که منجر به تپش قلب می شوند را به ثبت برسانند. به گفته محققان دانشگاه هاروارد این ابزار جدید کاملا غیر مخرب بوده و آسیبی به سلولهای زنده وارد نمی کند.

این به آن خاطر است که سیمها به واسطه غشای سلولی پوشش داده شده اند و از این رو سلولهای هدف فریب خورده و سیمها را به عنوان بخشی از غشای خود به شمار آورده و سیمها را به داخل خود می کشند. چنین شیوه ای در عین حال می تواند نیاز به استفاده از ابزارهای القایی سوزنی شکل را که می توانند به سلول آسیب برسانند، از بین ببرد.

در صورت اتصال به رایانه ای خارجی، این دستگاه های استراق سمع کوچک می توانند توانایی انجام تحلیلهای پیچیده تری را از ضربه های الکتریکی تولید شده توسط سلولهای انسانی از قبیل قلب و یا نورونهای مغزی برای دانشمندان فراهم آورند. برای مثال با افزودن گیرنده های پروتئینی به انتهای سیمها دانشمندان می توانند تغییرات جدید بیولوژیکی درون سلولها از قبیل تولید مولکولهایی خاص را کنترل کنند.

فناوری نانو در عین حال می تواند درک بهتری از چگونگی تعامل سلولها با داروها و یا سموم در اختیار دانشمندان قرار دهد. از این رو چنین شیوه ای می تواند به عنوان ابزاری برای کشف دارو و یا برای درک چگونگی عملکرد مدارهای عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس گزارش بی بی سی، دانشمندان امیدوارند پیشرفتهای بیشتر در زمینه فناوری نانو و نانو کابلها بتواند مرز میان دانش بیولوژی و فناوری های جدید را کمرنگ تر کند.

جمعه 22 مرداد‌ماه سال 1389 :: 11:47 ب.ظ ::  نویسنده : محمدرضا گرامی

جام جم آنلاین: شرکت پایونیر قصد دارد تا یک ماه دیگر جدیدترین محصول خود یعنی تبلت ePad را در رقابت با شرکتهای بزرگی مانند اپل که تولید این نوع از رایانه ها را آغاز کرده اند روانه بازار کند.


به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت رایانه ای پایونیر اعلام کرد به زودی تبلت 11.6 اینچی خود که تحت سیستم عامل ویندوز 7 بوده و از نمایشگر لمسی، حافظه 64 گیگابایتی و گرافیک تحت ION و پردازشگر اتم اینتل برخوردار است را ارائه خواهد کرد.

کارت گرافیک NVIDIA این تبلت از 512 مگابایت حافظه خارجی برخوردار است. وضوح تصویری نمایشگر ای-پد پایونیر 1366 در 768 بوده و دوربین 1.3 مگاپیکسلی را در خود جا داده است.

ضخامت ای-پد 1.40 سانتیمتر است که آن را نسبت به آی-پد اپل کمی ضخیم تر نشان می دهد. اما این رایانه لمسی مشابه آی-پد در نسخه های 16، 32 و 64 گیگابایتی ارائه خواهد شد که می توان از طریق کارتهای SD/SDHC میزان گنجایش اطلاعات آن را افزایش داد.

اتصال به بلوتوث، وای فای یا 3G از ویژگی های ارتباطاتی این تبلت بوده و در پس پوشش آلیاژ منیزیمی آن بلندگوهای 1.5 واتی و باطری لیتیومی با توان حفظ شارژ الکتریکی به مدت 6 ساعت قرار دارند.

این تبلتها در ماه سپتامبر سال جاری و با قیمت 642 دلار ارائه خواهند شد.

بر اساس گزارش گیزمگ، با این همه پایونیر برای کسانی که تحمل ندارند تا ماه سپتامبر انتظار بکشند، ای-پد 10/7 را ارائه کرده است که از نمایشگری کوچک و 7 یا 10.1 اینچی برخوردار بوده، حافظه داخلی آن دو گیگابایت است که قابلیت ارتقا تا 32 گیگابایت را نیز دارد و تحت سیستم عامل آن اندروید 1.7 است. قیمت این تبلت کوچک نیز در حدود 183 دلار خواهد بود.
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 743988

Free PageRank Checker
 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
 

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا